Budowa
- Urząd Miasta Szczecin
Wydział Architektury i Budownictwa pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin
tel. +48 91 42 45 559, fax +48 91 42 45 586
wuiab@um.szczecin.pl :: www.szczecin.pl
WAiB-V
Zgłoszenie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę
Podstawa prawna: art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333).
I.WYMAGANE DOKUMENTY:
1. „Zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2)"*
2. Załączniki:
• „Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane” (PB-5)**,
• w zależności od potrzeb – odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami,
• upoważnienie udzielone osobie działającej w imieniu inwestora.
* Zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
** Przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, współwłasności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego, stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych lub innego tytułu. W przypadku gdy prawem do nieruchomości dysponuje więcej niż jedna osoba fizyczna lub prawna wymagana jest zgoda wszystkich tych osób.
II.OPŁATY:
Nie pobiera się.
III.TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
21 dni.
Do terminów nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zwieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
IV.JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Wydział Architektury i Budownictwa (WAiB).
V.TRYB ODWOŁAWCZY:
Odwołanie wnosi się do Wojewody Zachodniopomorskiego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w Kancelarii lub delegaturze wydziału). Odwołanie wnosi w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji stronie.
VI. UWAGI:
Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonywanie określonego obiektu lub robót budowlanych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, jeśli ich realizacja może naruszyć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
a) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
b) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,
c) pogorszenie warunków zdrowotno – sanitarnych,
d) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, oraz przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000, zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wymagają pozwolenia na budowę.