pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin
tel. +48 91 42 45 000, fax +48 91 42 45 282
wso@um.szczecin.pl :: www.szczecin.pl
Wydział Spraw Obywatelskich – pokój 54A (prawe skrzydło Urzędu).
1. „Wniosek o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców w części A/B” (WSO-6).
2. Załączniki:
a) kserokopia ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy,
b) „Pisemna deklaracja zawierająca informacje niezbędne do wpisania do rejestru wyborców” (WSO-7),
c) pisemna informacja dotycząca miejsca zamieszkania, w której należy wykazać, że Szczecin stanowi centrum życiowej aktywności i w nim koncentrują się interesy osobiste i majątkowe oraz dokumenty potwierdzające zamieszkanie, np. umowa najmu lokalu, rachunki za media, potwierdzenie złożenia zeznania podatkowego, deklaracji dot. wywozu śmieci.
Brak opłaty.
5 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
1. Informacja dotycząca wniosku o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców w części A/B (WSO-6).
Rejestr wyborców dzieli się na część A i część B.
Część A rejestru wyborców obejmuje obywateli polskich.
Część B rejestru wyborców obejmuje obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, stale zamieszkałych na obszarze gminy i uprawnionych do korzystania z praw wyborczych w Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Jeśli masz obywatelstwo polskie i jesteś zameldowany na pobyt stały w Szczecinie, to nie musisz składać wniosku o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców Miasta Szczecin – zameldowanie na pobyt stały powoduje automatyczne wpisanie do rejestru wyborców.
3. Jeśli masz obywatelstwo polskie i nie jesteś zameldowany na pobyt stały w Szczecinie, ale mieszkasz w Szczecinie i masz prawa wyborcze, to możesz być wpisany do rejestru wyborców Miasta Szczecin jeśli złożysz wymagane dokumenty.
4. Jeśli nie masz obywatelstwa polskiego, ale jesteś obywatelem Unii Europejskiej i mieszkasz na stałe w Szczecinie oraz jesteś uprawniony do korzystania z praw wyborczych w Rzeczypospolitej Polskiej, to jeśli chcesz być wpisany do rejestru wyborców Miasta Szczecin musisz złożyć wymagane dokumenty (nawet jeśli jesteś zameldowany na stałe w Szczecinie -zameldowanie na pobyt stały nie powoduje automatycznego wpisania do rejestru wyborców).
5. Wpisanie do rejestru wyborców powoduje, że jesteś wpisany na stałe – nie musisz przed każdymi wyborami składać nowego wniosku.
6. Sprawa kończy się wydaniem decyzji administracyjnej o wpisaniu do rejestru wyborców lub odmowie wpisania do rejestru wyborców. Od decyzji o odmowie wpisania do rejestru wyborców służy skarga do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem prezydenta miasta, w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji.
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1319 ze zm.).